خبرگزاري امید

دلایل ایجاد بیماری هراس

خبرگزاری امید: شیوع بیماری هراس در جوانی و سنین 20 تا30 سال بیشتر از مواقع دیگر زندگی می باشد .

به گزارش خبرگزاری امید ، دکتر فرهاد حسینی متخصص روانپزشکی با اعلام این مطلب به جمعی از خبرنگاران گفت : هراس یا ترس یک احساس طبیعی می باشد که در همه افراد رخ می دهد ولی اگر هراس بدون محرک و به صورت ناگهانی رخ دهد به صورت یک بیماری باید به آن نگاه کرد .

وی افزود: حملات هراس بدون محرک و همراه با علائم متعدد جسمی، روحی و روانی می باشد و ممکن است به مدت 30 دقیقه طول بکشد و در 10 تا 15 دقیقه اول به شدیدترین شدت حملات برسد .

این روانپزشک در خصوص تفاوت میان حملات هراس با هراس معمولی که در تمام افراد ممکن است گاهی رخ دهد گفت: حملات هراس به صورت ناگهانی و بدون محرک خاص رخ می دهد و در این حملات شدت ترس و هراس به حداکثر خود می رسد و علائم جسمی و روانی مختلفی دارد از جمله تند شدن ضربان قلب، تنگی نفس شدید به صورت احساس خفگی، سرگیجه ، علائم گوارشی مانند درد معده و پرکاری دستگاه گوارش می باشد .

وی با بیان  اینکه خیلی از این افراد در هنگام هراس دچار حس توهم می شوند گفت: این افراد به دلیل حس توهم فکر می کنند که محیط اطرافشان واقعی نیست  .

دکتر حسینی با بیان اینکه بیماری هراس در سنین بالاتر نیز ممکن است اتفاق بیفتد افزود: عوارض این بیماری در سنین بالا مشابه  بیماری  قلبی می باشد و اغلب این افراد ابتدا به متخصص قلب مراجعه می کنند و بعد از تشخیص سالم بودن به روانپزشک ارجاع داده می شوند .

وی در خصوص دلایل ایجاد بیماری هراس گفت: بیماری هراس مانند سایر اختلالات روانپزشکی ممکن است به دلیل استعداد ارثی ایجاد شود، افرادی که به صورت تربیتی بیشتر مستعد اضطراب هستند به این بیماری دچار می شوند مثلا فرزندانی که زیاد تحت حمایت والدین خود هستند و یا شاهد حوادث ناخوشایند در دوران رشد خود بودند .

این روانپزشک در خصوص تفاوت میان کابوس و هراس گفت: کابوس در مرحله ای از خواب صورت می گیرد که فعالیت فیزیولوژیک بدن مانند بیداری است اما هراس اغلب بعد از بیدار شدن از خواب رخ می دهد و به مدت 15تا 30 دقیقه طول می کشد .

دکتر حسینی افزود : تمرینات آرمیدگی قبل از خواب کمک می کند که افراد خواب بهتری داشته باشند و کمتر دچار کابوس شوند و در صورت تکرار زیاد کابوس باید از دارو استفاده شود .

وی در خصوص عوامل مستعد کننده هراس در محیط اطراف گفت: بیماری افسردگی، مصرف مواد مخدر ، شیوه زندگی پر اضطراب ، مصرف قهوه به دلیل وجود کافئین و سیگار به دلیل داشتن نیکوتین و برخی از داروها مانند پنی سیلین در موارد نادر باعث بروز بیماری هراس می شوند .

این روانپزشک در خصوص راه های تشخیص بیماری هراس گفت: پایه و اساس تشخیص این بیماری بر اساس شرح حال و معاینه روانی بیمار  توسط روانپزشک می باشد و تا زمانی که از وجود مشکل مغزی مطمئن نشدیم کارهای آزمایشگاهی و MRI ضروری نمی باشد .

وی با بیان اینکه درمان هراس به دو گروه درمان دارویی و غیر دارویی تقسیم می شود گفت: با درمان دارویی حملات هراس کنترل می شود و برای تدوام درمان و رسیدن به بهبودی درمان غیر دارویی به صورت آموزش کنترل حملات هراس در هنگام شروع حمله توسط خود فرد، باید همراه با مصرف دارو انجام شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۹ساعت   توسط خبرگزاري امید  |